|

پارچه ها را بشناسیم

[vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]

منشا انواع پارچه‌ ها

پارچه­‌ها با توجه به منشا آن­‌ها به چهار دسته تقسیم می­‌شوند:

 • پارچه­‌هایی که منشا گیاهی دارند؛ مانند کتان، پنبه، کنف و غیره
 • پارچه­‌هایی که سرچشمه­‌ی حیوانی دارند؛ مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و غیره
 • پارچه­‌هایی با سرچشمه­‌ی معدنی؛ مانند آزبست ( پنبه­‌ی نسوز) و پارچه­‌های شیشه­‌ای
 • پارچه­‌هایی که از سنتزهای شیمیایی به دست می­‌آیند؛ مانند نایلون، داکرون و ترگال
 • پارچه­‌های الیاف طبیعی
این پارچه­‌ها از الیاف گیاهی به وجود می­‌آیند که شامل موارد زیر می­‌شوند:
الیاف میوه­‌ای – دانه­‌ای مانند پنبه
الیاف ساقه­‌ای مانند کتان و کنف
الیاف برگی مانند سیسال
پارچه­‌های نخی – پنبه‌­ای:
پارچه­‌های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد هستند. این پارچه­‌ها به پوست آسیب نمی­‌رسانند و حساسیت ایجاد نمی­‌کنند. این پارچه­‌ها باعث جریان هوا و تنفس بدن می­‌شوند، به همین دلیل در هوای گرم، خنک هستند. البته لباس­‌هایی با الیاف پنبه­‌ای ضخیم­‌تر و گرم‌­تر هستند و در سرما بدن را گرم می­‌کنند. به دلیل این که این پارچه­‌ها پس از شستن آب می‌­روند، باید پیش از برش در آب انداخته شوند. همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس می­‌دهند. در صنعت به طور معمول الیاف پنبه را در محلول اکسیدان می­‌گذارند تا سفید شود. هر چه بیش­‌تر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کم دوام‌تر می­‌شوند. الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس هستند. بهتر است این پارچه­‌ها برای لباس‌­های راحتی، منزل و لباس نوزاد به کار روند. این پارچه­‌ها بید نمی­‌زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد.
پارچه های مصنوعی:
پارچه های مصنوعی ساخته شده از الیافی است که به طور طبیعی رشد نمی کنند. نمونه هایی از جمله پلی استر، نایلون، اکریلیک و الاستان هستند. این نوع فیبر از ماده شیمیایی، گاز، نفت، الکل، و … تولید می شود. پارچه های مصنوعی  در برابر چین و چروک بسیار مقاوم هستند، اما به دلیل عدم جذب بالا، می توانند ناخوشایند باشند. پارچه هایی مانند ویسکوز و استات، به عنوان نیمه مصنوعی شناخته شده اند ، که سلولز گیاهی را تحت یک عمل شیمیایی قرار می دهند ، این پارچه ها راحت تر هستند ، اما خیلی زود روی آن ها برق می افتد و تمایل به کوچک شدن دارند.
پارچه های مصرفی تولید پوشاک:
 • استات
از انواع پارچه های مصنوعی استات میباشد که یک پارچه ی مصنوعی و سبک و بسیار راحت است و دارای یک سطح براق است. استات شبیه ویسکوز است اما دارای ترکیب شیمیایی متفاوت است. استفاده اصلی آن شامل پوشش برای پوشاک ، لباس زیر زنانه است.
روش مراقبت: هنگام اتو زدن پارچه مرطوب باشد.
 • اکریلیک
از انواع پارچه های مصنوعی به پارچه ی اکریلیک اشاره میکنیم ، که یک پارچه مصنوعی سبک است ،و به عنوان جایگزین ارزان تر برای پشم ساخته شده است. این پارچه بسیار سختکار است اما می تواند پر از استاتیک باشد. استفاده اصلی آن برای لباس ورزشی مردانه و زنانه است.
مراقبت:در دمای 40 درجه سانتیگراد با دست یا ماشین شسته شود، اتوی گرم.
 • بوکله
پارچه ای با وزن متوسط ​​و بافتنی شده است که دارای بافت های پیچیده یا پیچ خورده ای است که به آن حس کششی و بافتی می دهد. این پارچه از پلی استر، ویسکوز یا پشم ساخته شده است و به طور عمده برای لباس استفاده می شود.
مراقبت: در دمای 40 درجه سانتیگراد با دست یا ماشین شسته شود. یک پارچه ی مرطوب روی آن بگذارید سپس اتو بزنید
 • Crinkle fabric

یک پارچه مصنوعی سبک وزن است ، این پارچه  سخت و نیمه شفاف (مات )  است و اغلب برای لباس شب استفاده می شود.
مراقبت:استفاده از اتوی سرد در حالی که لباس را پشت و رو کرده اید.
 • پارچه ی فلوک

این یک پارچه مصنوعی یا ترکیبی با وزن متوسط ​​است ، استفاده اصلی آن برای پوشاک ، کت و لباس شب است.
مراقبت: شستشو با دست یا خشک شویی، اتوی سرد.
 • پارچه خز مصنوعی

خز مصنوعی از الیاف مصنوعی خز مانند (معمولا مدآکریلیک) ساخته شده است. این یک پارچه سنگین وزن است و اغلب برای تولید کت و شلوار ها، کت ها، کلاه و لباس های فانتزی استفاده می شود.
مراقبت: در دمای 40 درجه سانتیگراد با دست یا ماشین شسته شود ، پارچه را پشت و رو کنید سپس یک حوله بگذارید و لباس را اتو بزنید.
 • Grosgrain

یک پارچه سنگین و بافته شده با یک بافت سفت و قوی است. Grosgrain برای ساخت روبان و همچنین برای کلاه، لباس رسمی و لباس شب استفاده می شود.. Faille یک پارچه صاف تر و شبیه به grosgrain است که عمدتا برای لباس استفاده می شود.
مراقبت: پارچه را پشت و رو کنید سپس یک پارچه ی بیرنگ روی آن بگذارید و لباس را اتو بزنید.
 • پارچه ژاکارد

از این پارچه اغلب برای لباس، کت و دامن استفاده می شود.
مراقبت:پارچه را پشت و رو کنید سپس یک حوله بگذارید و لباس را اتو بزنید.
 • پارچه پنبه ای
پارچه ای که تصور می‌شود آرام بخش و مطمئین‌ترین باشد، پارچه‌ی پنبه‌ای نام دارد. الیاف پنبه ای ‌هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل کرده و در نتیجه خنک هستند. در ایران لباسهای پنبه ای را ممکن است با نام نیز به فروش برسانند.
 • پارچه ابریشمی
پارچه های ابریشمی مستحکم ترین پارچه های دنیا هستند و به علت داشتن پروتئین، ‌هادی حرارت نبوده و آن را در خود نگه می‌دارند. غالبا از پارچه های ابریشمی برای ساخت لوازم منزل و لباس‌های لوکس استفاده می‌شود
 • پارچه کتان
پارچه ‌ای است که از الیاف ساقه‌ی کتان ساخته می‌شود. کتان گیاه علفی یکساله‌ و دارای برگ‌های سبز مات و ساقه‌ی متشکل از الیاف نرم و بلند است. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می‌آورند. پارچه کتان به عنوان پادشاه پارچه ها شناخته می‌شود. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده می‌شود.
 • پارچه پشمی
با توجه به این که این الیاف از چه حیوانی تهیه شده باشد، به نام‌های مختلفی مانند گوسفند مرینوس، پشم لاما و موی بز شناخته می‌شوند. پارچه‌ های تهیه شده از پشم به دلیل ذخیره شدن هوا در بین الیاف، عایق می‌باشند. به علت خاصیت رطوبت پذیری و داشتن فضای خالی، عرق بدن را جذب می‌کنند و آن را به آرامی تبخیر می‌کند. به همین دلیل شخص در زمستان کمتر احساس سرما می‌کند.
 • پارچه چرمی
جنسی است که در دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می‌آید. فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک مادهٔ طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند.
 • پارچه بامبو

بامبو انعطاف پذیر، نرم، دارای ظاهری براق و دوستدار محیط زیست است. الیاف بامبو می تواند نرمتر از الیاف ابریشم و پنبه باشد. از دیگر ویژگی های خوب آن می توان به جذب بسیار سریع رطوبت و عرق بدن، قابلیت تنفس پذیری و گرم نگه داشتن بدن در محیطهای سرد اشاره کرد. استفاده طولانی مدت از پارچه بامبو موجب می گردد پوست بدن سطحی خشک و احساس راحتی داشته باشد به‌ طوری که قابلیت جذب آن ۳ الی ۴ برابر پنبه می باشد. علت این امر ساختار کانالی بودن و سوراخ دار بودن لیف بامبو است.
 • پارچه سویا

الیاف سویا از محصولات باقی مانده از دانه‌های سویا پس از استخراج روغن ساخته می‌شود. دانه‌ها را تغییر می‌دهند و فراوری می‌کنند (با استفاده از عوامل غیر سمی و آنزیم‌ها) و تبدیل به الیاف و سپس پارچه می‌کنند. پارچه سویا معمولا بسیار نرم و گرم است.
 • پارچه جین
پارچه جین پارچه جناغی بافت ناهموار پنبه ای است. در بافت این پارچه ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور می‌کند. این پارچه دارای دوام و استحکام بالا است و یکی از سبک‌های مد است که در تمام دنیا استفاده می‌شود.
 • پارچه گاباردین
نوعی پارچه با بافت ریز از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش برجسته تیغ ماهی، جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته می‌شود.

برگرفته از :روچی ، نساجی آنلاین ، اندیشه پوشاک[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *